Defolu fayans nedir ?

defolu fayans nedir sorusuna verdiğimiz cevapları aşağıdan okuyabilirsiniz..
evimde banyo tadidatı için 10 metrekareye yakın fayans almıştım. fayansları satın aldığım yer kağıthane’de bulunan emek yapı diye bir yer. emek yapıda bulunan yetkililer fayansı satana kadar bana her türlü şirinliği yaptı, fayansın parasını kredi kartından çektikleri anda ise benden kaçmak için türlü bahaneler uydurdular. zaten bende yüzlerine meraklı değildim.

yetkili dediğim tipler bana fayansı satarlarken ürünlerinin defolu olmadıklarını, defolu fayansların daha ucuz fiyata satıldığını filan söylediler…bizde güvendik ve 10 metrekareye yakın fayansı alarak evimize geldik.zaten yetkili oldukları söylenen tiplere ben, bana kesinlikle defolu fayans vermeyin dedim…
tamam beyefendi hiç olur mu öyle şey dediler…

fayansları arabaya yükledik, eve geldik, binaya çıkarttık ve fayans ustası başladı fayansları örmeye. örme işlemi bitti. çok sanatkar bir ustaydı fayanslarımı ören adam. hiç hatasız, dümdüz, tam terazisinde ördü fayansları.
aradan 1 seneye yakın zaman geçti, duvardaki fayanslar çatlamaya başlamıştı (videosu aşağıda, izleyebilirsiniz)
acaba arada bir yer sarsıntıları filan oluyor, bundan dolayı mı çatladı diyorum kendi kendime ?
sonra işin böyle olmadığını ve emek yapıdan aldığım fayansların defolu olduklarını öğrendim. ama nasıl olur ? fayansı aldığım gün hiç birinin üzerinde ne bir kırık vardı nede en ufak bir çatlak, defolu oldukları kesinlikle anlaşılmıyordu. peki bu fayanslar aradan 1 seneye yakın zaman geçince nasıl oluyor da duvarda kendi kendine çatlamaya başlıyordu ? öyle ya ! ben bu fayanslara duvardayken çekiçle mi vurdum ki çatlasın ?

araştırdım kokuyu, duvardaki fayanslar kendi kendine nasıl çatlıyor diye ? meğersem fayanslar fabrikada imal edilirken bunların ısıtma-pişirme dereceleri varmış, bu ısıtma derecelerini yanlış ayarladığın zaman üzerindeki sır’lar (yani cilalı olan pürüzsüz yüzey) zamanla çatlamaya başlıyormuş. ama fayansa baktığında defolu mu olup olmadığını anlamak imkansız. fayansın defolu olduğunu sadece fabrika yetkilileri ve onu fabrikadan alan emek yapı gibi iş yerleri bilirler. çünkü fabrika fayansı bayisine satarken hangi malda defo var hangi malda defo yok söylemek zorundadır.
neticede bizim duvardaki fayanslar aşağıdaki videoda da görüldüğü gibi rezil rüsva bir vaziyetteler.
Allah bana bu fayansı satan ve beni böylesine perişan duruma sokanların belasını versin.
tabi ki hakkımı arayacağım, Allah’dan elimde faturaları var ürünlerin. işin pis tarafı, fayansa verdiğim para çöp oldu ona yanmıyorum ben. şimdi ben banyodaki bu çatlak fayansları yeniden yaptırmam için neler çekeceğimi biliyor musunuz ?  banyodaki çatlak fayanslar komple sökülecek (üzerlerine yapıştırsam banyo daralır ve sağlıklı yapışmaz ve zamanla fayanslar düşer diye endişe ediyorum) yeniden fayans örülecek, ortalık darmadağın olacak…

size tavsiyem kesinlikle küçük esnaftan alışveriş yapmayın çünkü bir çoğu üç kağıtçı ve yalancı, paranızla rezil kepaze olacağınıza gidin kurumsal firmalardan alışveriş yapın; gidin bauhause’dan, praktiker’den alın fayanslarınızı. es kaza mutfağın yer karolarını praktikerden satın almıştım, öyle kaliteli ve sağlam çıktı ki buradan aldığım ürünler anlatamam. çünkü kurumsal firmaların insanları kazıklama oranı diğer çakallara firmalara göre yüzde 2 ya da 3.

fayansın defo çeşitleri vardır. bendeki defo en tehlikelisi ve göze gözükmeyeni. fayansı alıyorsun duvara örüyorsun ve zamanla sırlarından çatlama yapıyor. tam bir felaket ! diğer fayans defoları ise baktığında anlaşılacak cinsten, mesela kiminin renk tonları birbirinden farklı, kimisinin desenleri birbirinden değişik filan.