Deprem sigortası hasarın tümünü karşılıyor mu, dask sigorta yaptırılmazsa ne olur ?

deprem sigortası zorunlu mudur ? şayet deprem sigortasını yaptırmazsak başıma ne gibi felaketler gelir ? deprem sigortası yıkılan evin tamamını ödüyor mu, deprem sigortası hasarın hepsini karşılar mı ?

yaşadığımız ülkenin deprem kuşağı üzerinde olduğu söyleniyor. tabi ki bir asya ülkesi kadar risk altında olmasak da arası sıra canımızı yakan depremler yaşıyoruz. deprem doğal bir afettir ! deprem sonrasında meydana gelecek zarar ve hasarların giderilmesi ise son derece önemli bir konudur. zorunlu deprem sigortası, deprem sonrası ortaya çıkan sonuçlarla, hasarla ilgilidir. deprem sigortası yaptırmak zorunlu mudur ? deprem sigortasını yaptırmazsak ne olur ? size yukarıda sorular sorularla ilgili kısa ve anlaşılır cevaplar vermeye çalışacağım.

deprem sigortası yasal bir zorunluluk mudur ? sorusuna vereceğimiz net cevap şüphesiz zorunlu bir yaptırım olmadığıdır. deprem sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluk değildir ve bağlayıcı bir etkisi, herhangi bir cezası da bulunmaz. yani devlet, siz deprem sigortası yaptırmadınız diye size bir ceza kesmez.

deprem sigortası deprem anında oluşabilecek maddi kayıplara karşı yapılan bir sigortadır. yıkıcı bir deprem yaşanması durumunda maddi zararların aza indirgenmesi ile birlikte her bireyin maddi ve manevi tedbir alması gerekmektedir. deprem sigortası yaptırmak bu tedbirlerin başında gelir.

ülkemizde deprem sigortası neden yapılır biliyor musunuz ( neyin ne olduğunu bilen insanları hariç tutarak konuşuyorum) elektrik açtırmak, su açtırmak ya da başka bir abonelik açtırmak için deprem sigortası yapılır. çünkü devlet, herhangi bir abonelik açtıracağınız zaman sizden mülkünüze ait deprem sigortası yaptırmanızı ister. deprem sigortasınız yoksa elektrik aboneliği, su aboneli ya da başka bir abonelik alamazsınız.

diyelim ki deprem sigortası yaptırmadım, beni bu durumda ne gibi şeyler bekliyor ? ayrıca deprem sigortasının yararları ve teminatları nelerdir ? deprem sigortası, yıkılan binamın bütün hasarını karşılıyor mu ?

DEPREM SİGORTASI YAPTIRILMAZSA NE OLUR ?

çok açık ve net bir şekilde hükümler bellidir, afet Sigortaları kanunu’na göre, doğal afet sigortası yaptırmayanların, devletin sunduğu konut kredisi ve depremde binanın zarar görmesi durumunda yapılan yardımdan yararlanamayacağı gibi evlerine ya da iş yerlerine elektrik, su ve doğal gaz bağlatamayacakları belirlenmiştir. yani deprem sigortası yaptırmadan konut kredisi de alamazsınız, ev bile satamazsınız.

DEPREM SİGORTASININ FAYDALARI HAKKINDA BİR KAÇ BİLGİ:

  • deprem sigortası meydana gelmiş olan yıkıcı bir depremin evinizde ya da binanızda yok açtığı hasarları karşılamak amacıyla yapılan bir şeydir.
  • depremden dolayı meydana gelmiş olan zarardan etkilenenlere devlet yardım ettiğinden hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • başka önemli bir ayrıntısı ise, evinize konut sigortası yaptırmanız için (yangın, su, hırsızlık sigortası) deprem sigortanızın yaptırmanız gerekmektedir. deprem sigortası yaptırmadan evinizi yangına, su ve sel basmalarına, hırsızlığa karşı sigorta yaptıramazsınız.

DEPREM SİGORTASI EVİMDE MEYDANA GELEN HASARIN TÜMÜNÜ KARŞILAR MI ?

evet geldik en önemli ve en fazla merak edilen soruya.

kesinlikle karşılamaz. bir çok insan deprem sigortası yaptırdığı anda meydana gelecek olan hasarın tümünü devletin karşılayacağınız sanıyor ki bu bilgi yanlıştır. eviniz boğaza nazırda olsa, izbe bir yerde de olsa deprem sigortası yaptırdığınızda aynı pirimi ödeyecek ve teminat olarak da aynı parayı alacaksınız. boğazda duran milyon dolarlık bir daire ile varoş semtindeki bir daire aynı parayı alacak. deprem sigortasının mantığı, meydana gelen hasarın tümünü karşılamak değildir. size şöyle bir örnek vereyim:

benim oturduğum ev istanbul’un popüler semtlerinden birinde. evimi zorunlu deprem sigortası yaptırdım. evim 60 metrekare. benden 120 lira yakın prim parası aldılar. bir deprem anında evim yıkılırsa bana verecekleri para yani teminat kaç para biliyor musunuz ? sıkı durun 60 bin lira. yani 500 bin liralık evim bir depremde zarar görse devletin bana vereceği para 60 bin civarında. devlet sizin evinizin konumuna, lüks olup olmadığına bakmıyor. evinizin metrekaresi üzerinden bir yapım maliyeti hesaplıyor ve o parayı veriyor. iyi de kardeşim ben bugün 60 metrekarelik bir evi 60 bin liraya yaptırabilir miyim ? buna kim inanır ?

ama size şunu söylemek isterim, deprem sigortası yaptırma her halükarda iyi bir şeydir. verdikleri teminat az bile olsa sonuçta ben 120 lira para verdim ve 120 lira karşılığın alacağım para 60 bin lira, hiç yoktan iyidir yani 🙂

yazımı bir dua ile bitirmek istiyorum.

Allah ülkemizi deprem gibi felaketlerden korusun (amin)