Uçakların inmeye yakın çıkardığı ses

insan bu… boy boy ve soy soy 🙂

kimisi martı sesini sever (hayatta en nefret ettiğim seslerden birisidir) kimisi de (benim gibi bir tip mesela) uçakların hava alanına inmeye yakın çıkardığı sesi.

bu sesi tarif etmem mümkün değil o bakımdan bu sesi hayalinize havale ediyorum. ha şöyle kabaca bir tarif isterseniz, kıııııuuuuuuuu diye motor sesi. ama tarif olmadı biliyorum, duymanız gerek bunu 🙂

bayılıyorum bu sese ya !

savaş uçaklarının çıkardığı agresif ses değil bu ses ya da herhangi bir uçağın kalkış sesi filan… bu ses, tamamen yolcu uçağının inmeye yakın motor devrinin düşürülmesinden kaynaklı olarak çıkan bir ses ! yani havada uçan uçağın çıkardığı tabii ses değil.

yatağın içinde uykuya dalmak üzereysem işte bu ses bana ninni gibi gelir ve o biçim huzur duyarım.

bu sesi sadece yolcu uçakları çıkartıyor. işin uzmanı değilim ama tahmin ediyorum ki bu ses: yolcu uçakları hava alanına yanaşmaya yakın motorların devrini düşürüyor ve devri düşen o dev gibi uçak motorları bahsettiğim “bu sesi” çıkartıyor..

evim tamda bakırköy hava alanına inen yolcu uçaklarının geçiş güzergahında. levent tarafında oturuyorum ve bakırköy hava alanına inen uçakların büyük bir bölümü yaşadığım yerin üzerinden geçiyor. akşamları yatağa girdiğimde arada bir geçen uçak sesiyle uykuya daldığım olurdu ama şimdi hava alanı kapandığı için bu sesten mahrum kaldım 🙂