Yargıtay’da onanan dosya kaç günde gelir ?

mahkemeyle işiniz varsa yargıtay ile de işiniz var demektir. gerçi her ikisi de mahkemedir ama yaptığı işler farklı.

yargıtayda onan dosya kaç günde gelir sorusunu soran bir vatandaşın, normal (yerel) mahkemesinden ya aleyhinde karar çıkmıştır ya da lehinde karar çıkmıştır. her iki durumunda mahkemeden çıkan bu kararın sürece dahil olabilmesi için yargıtay tarafından kararın onayıp ya da bozulup yerel mahkemenize yollaması gerekir ve bu andan itibaren süreç başlar. işte şimdi şu soruyu sorabiliriz: yargıtayda onanan dosya kaç günde gelir ? (DİKKAT: onandığını varsayıyoruz, bozulduğunu değil)

diyelim ki istanbul’da bir mahkeme size 10 senelik bir hapis cezası verdi. bu ceza yargıtaya (ankara’ya) gitmeden, yargıtay’da görevli hakimler tarafından onanmadıktan sonra kesinleşmez. kesinleşmeyen bir karar ise infaza verilmez yani “uygulamaya” sokulmaz; kararın infaz edilebilmesi için bu kararın “kesinleşmesi” gerekir. 

farzedelim 10 senelik cezanız yargıtay tarafından onandı ! 10 senelik cezanın yürürlüğe girmesi, işleme sokulabilmesi için (yani sizin yakalanmanız cezaevine girmeniz gibi işlemler) yargıtayın onayladığı bu cezanın tekrardan yerel mahkemenize gelmesi gerekir. yargıtay, sizin yakama kararınızla, infazınızla, ıvırınızla, zıvırınızla ilgilenmez. (bunları kabaca ve özetle anlatıyorum) yargıtayın ilgilendiği konu, yerel mahkemenin verdiği karar usule uygun mu değil mi, sadece bununla ilgilenir. geri kalan bütün işler yerel mahkemenizin işidir.

yargıtay’da onanan dosya kaç günde gelir soruna verilecek cevap, kesin olarak “şu kadardır” olamaz. bu süre değişir. ama şunu da söylemekte fayda var, umduğunuzdan daha hızlı gelir. bu süre 2 hafta süreceği gibi 1 ayda sürer, 2 haftadan dahada kısa sürebilir. hele hele davanızın aciliyeti varsa çok daha hızlı gelir.

yargıtay’da onanan dosyanın ilgili yerel mahkemeye gönderildiğini, yargıtay’ın web sitesinden dosya sorgulama bölümüne girerek kontrol edebilirsiniz. söz konusu bölümde “postalandı” yazıyorsa kararınız yerel mahkemenize ulaştırılmak üzre ankara’dan yola çıktı anlamına gelir.

az evvelde söylediğim gibi. yargıtay’da onanan dosya, yerel mahkemenize çok hızlı gelir ! yargıtayda onanması ya da bozulması gibi sırada bekleyen dosyalar gibi aylarca, senelerce beklemez !!! kısa zaman içinde yerel mahkemenize ulaşır.

2 comments

  1. Merhaba 4 sene 2 ay ceza aldım temyize gönderdim 4 senedir arşivde olan dosya 2 hafta önce savcı incelemesine girdi 4 gün önce de dosya durumu savcı istemi ile bölüm teslim aldı yazıyor Du bugün itibari ile dosyam yok e devlette artık yargıtayda dosyaniz bulunmamaktadır yazıyor ne anlama geliyor bu acaba

  2. Merhaba babam 8 senedir cezaevinde ve dosyasi yargıtay aşamasindaydı.1 ay önce cezasi kesildi.Müebbet aldimFakat hala uyap sistemine düsmedi ve dosyamiz gelmedi.ne kadar zamanda gelir

Comments are closed.