Kullanım süresi biten ilacı içmek zararlı mı ?

şu dünyada hemen her şey bir yasaya, bir kurala, bir düzene bağlıdır. ilaç kullanmak ve kullandığın ilacı “son kullanım” tarihi içerisinde tüketmek de bu kurallardan bir tanesidir. ilacın içinde bulunan etken maddeler sonsuza kadar “etkilerini” devam ettirmez.

ilacı içinde bulunan kimyasallar aradan belirli bir zamanın geçmesiyle etkisini yitirir ve hiç bir işe yaramayacak hale dönüşür. daha da önemlisi, son kullanım tarihi dolan ilaçların içinde ki etken maddeler “başka bir şeye” dönüşebilir. ne bileyim; yani mesela peyniri ele alalım… peynir yahut başka bir gıda son tüketim tarihi geçtikten sonra yenirse insana bırakın fayda sağlamayı midesini bozup onu hasta yapabilir. yani demem o ki; son kullanma tarihi geçen ilaçlar içildikten sonra etki eder mi etmez mi meselesi bir yana, insanı zehirleme olasılığı bile vardır. bu cümleden olarak son kullanma tarihi dolan ilaçları içerken bu önemli ayrıntıya dikkat edin.

ilaç firmalarının her dediğine inanmam ama ilaçların son kullanım tarihi ile ilgili ilacın arkasına vurdukları tarihe inanırım. çünkü hiç bir şey varlığını sonsuza kadar devam ettiremez.

genelde ilaçların arkasında veya yanında STT, SKT, TETT gibi şeyler yazar (son tüketim tarihi, son kullanım tarihi, tavsiye edilen tüketim tarihi) burada yazan tarihlere dikkat etmenizde büyük fayda vardır. satın aldığınız ilaçları kullanım süreleri içinde tüketmelisiniz. evin bir köşesinde duran ve 3,5 sene öncesinde satın alınan ilaçları, 3,5 sene sonra yenide ilaca “para vermemek” için kullanmayınız, zararlı çıkarsınız !

dünyada her şeyin bir zamanı, bir kullanım süresi vardır. hiç bir şey sonsuza kadar varlığını devam ettirmez, ettiremez ! insan da böyledir… ölmesi gerektiği noktada ölür. biz millet olarak bu tür şeylere dikkat etmeyiz.

acaba kaç kişi ilaç içmeden evvel kutuyu çevirip de arkasında yazan son kullanma tarihine bakıyor ? oysa ne kadar önemli şey bu ! bir çoğumuz ihmal ediyoruz böyle önemli ayrıntıları.

siz siz olun son kullanma tarihi dolan ilaçları kullanmayın; gördüğünüz anda derhal çöp kutusuna atın.