Kekik suyu diş eti çekilmesine iyi geliyor mu ?

diş etlerimde çekilme var. yaşadığım diş eti çekilmesi son 6 aydır başladı. sebebini bilmiyorum ama çok agresif diş fırçalama yöntemim var. bana kalırsa bu yüzden yani yanlış diş fırçalama tekniği yüzünden diş etlerim çekiliyor. doktorlarda aynı şeyi söylüyor; yanlış diş fırçalama yüzünde diş etlerinde çekilme oluşur diyorlar.

bir kaç defa ssk hastanelerine gittim ve pek tabi ki köpek muamelesi gördüm. başımı okşayıp bana akıl verdiler (!) ve geri yolladılar. ssk doktorları açık ve net olarak söylüyorum ki kimseyle uğraşmak istemiyorlar, zoraki bir işle ilgileniyorlarmış havasındalar. sanki adamların kafasına silah dayamışsın ve sanki zorla bu işi yapıyorlar… hiç birinde şevk, azim, heyecan, insanlara yardım etmenin sevinci yok, kalmamış… yahu doktorun karşına geliyorsun kafasını kaldırıp suratına bile bakmıyor. hayırdır kardeş ? işin zor geliyorsa, kimseyle uğraşmak, ilgilenmek istemiyorsan DEFOL GİT ORADAN. bu devlet sana para veriyor, bedava mı çalışıyorsun da hastalarla ilgilenmiyorsun ?

ismi lazım değil, istanbul’da bir ssk diş hastanesi gittim, cebimde param var aslında, gidip bir diş kliniğinde adam gibi muayene olabilirdim. olsun, bir gideyim dedim; her ay bir sürü ssk pirim ödüyoruz en azından aldıkları parayı hak etsinler diye düşündüm. randevu almak imkansız bir şey, bunu okuyan değil yaşayan bilir. neyse kısa geçiyorum… randevu aldık ve muayyen zaman ve saate filan hastanede ve filan doktor hazretlerinin huzurundayım…  adam doktor değil, bildiğin köy ağası. koltukta oturmuş, elinde cep telefonu whatsapp açık biriyle geyik yapıyor. “ilaç kullanıyor musun, daha önce geçirdiğin hastalıklar var mı” şeklinde klasik soruları telefonlar yazışırken bana soruyor ardından şikayetin nedir faslına geçiyoruz. hala kafasını kaldırıp bana bakmıyor… diş etlerim de çekilme var dedim. sayın doktor hazretleri o ara sırıttı, karşısında ki komik bir şey yazdı sanırım… doktor hazretleri nihayet bana baktı ve oturduğu yerden ağzını aç dedi. aramızda 1,5 metre var. adamda nasıl bir göz varsa anında anladı vaziyeti (!) “ama dedi ben bir şey yapamam ki”… “sen yılda bir kaç kere diş eti temizliği yaptıracaksın ve dişlerine iyi bakacaksın” dedi. bu kadar mı dedim evet bu kadar dedi. çıkabilirsiniz dedi… hiç tartışmadım bu doktor müsveddesiyle hemen aradım ilgili kurumları ve bir güzel şikayet ettim. şikayetim çok açık ve net: doktor zahmet edip ayağa kalkmadı, ağzımın içini doğru düzgün muayene etmeden karar verdi. neye göre karar verdi; belki ağzımın içerinde başka sorunlar var, ne bir film çekti nede dişlerimi inceledi. muayene etmeden teşhis koyması beni endişelendirdi; işin aslı herhangi bir teşhisde koymadı, ne yaptığı ne dediği belli değil…

işte hava atıyorlar ya şöyle güzel böyle güzel hastanelerimiz diye… yaşamayan bilmez ne kadar güzel (!) olduğunu bu hastanelerin. hastanelerimiz güzel olabilir ama orada hizmet veren personel “adam-insan” olmadıktan sonra ne yaparsan yap bir arpa boyu yol alınmaz.

tahmin ettiğim gibi hiç bir sonuç alamadan hastaneden ayrıldım.

aradan zaman geçti ve ben diş eti çekilmesini iyice kafaya takmaya başladım. ya dişlerim dökülürse, ya kemik erimesi filan varsa bende… acil bir şeyler yapmam lazım diye düşünüyorum. iyi de ne yapacağım ?

aslına bakılırsa dişlerim de fazla çekilme yok. 2 mm kadar bir çekilme söz konusu ve buda sanırım yaşa bağlı ama insan genede endişe etmeden duramıyor; sonuçta sağlık işi şakaya, ihmale filan gelmez.

internette konuyu araştırırken kekik suyunu diş eti çekilmesine iyi geldiğini adnan saraçoğlu hocadan dinledim. adam öyle iştahlı anlatıyor ki, insanın 1 kilo kekik alıp yutası geliyor. zaten kekiği severim ve insan sağlığına bir çok faydası olduğuna da biliyorum. söylenildiği gibi kekik suyunu diş etlerimin çekilmesini durdurmak için kullanmaya başladım ancak açık konuşmak gerekirse bir faydasını, şu ana kadar görmüş değilim. 20 gündür düzenli kullanıyorum ancak diş etlerim de herhangi bir düzelme söz konusu değil. yalnız şunu belirtmekte fayda var. adnan hoca, kekik suyunu kaynar suda 5 dakika kaynatıp kullanın diyor. ben kaynar suyun içine kekiği atıp demlenmesini bekliyorum yani kaynatmıyorum. birde adnan hoca diş fırçasını kekik suyuna bandırın ve diş etlerinize masaj yapar gibi yumuşak yumuşak fırçalayın diyor. ne yalan söyliyeyim ben soğumuş kekik suyunu ağzıma bir yudum alıyorum ve ağzımda 30 saniye bekletiyor, bir iki çalkaladıktan sonrada yutuyorum. belkide söylenildiği gibi uygulamadığım için kekik küründen fayda sağlayamıyorum. ve belkide 20 gün, diş etlerinin çekilmesinin tedavisi için çok kısa bir süre. yani daha çok erken.

ha bu arada kullandığım diş fırçası sert bir diş fırçasıydı. onu kaldırdım çöpe attım ve gidip yumuşacık bir diş fırçası satın aldım. diş macunum parodontax idi ve colgate total kullanmaya karar verdim. parodontax iyi bir diş macunu ama sanki bana parodontax diş macununu kullandıktan sonra dişlerim de çekilme başladı gibime geliyor. aynı şeyi internette bir forumda da okuyunca söz konusu diş macununu bırakmaya karar verdim ve colgate total kullanmaya başladım. 20 gündür düzenli olarak günde 2 kere yumuşak bir diş fırçasıyla çok nazik şekilde dişlerimi colgate total ile fırçalalıyorum, günde 8,10 kere kekik suyundan bir yudum alarak ağzımda çalkalıyorum ve suyu yutuyorum ama şu ana kadar herhangi bir düzelme söz konusu değil. ya söylediğim gibi çok erken, ya kekik suyu fayda etmiyor, ya da sorun başka.

adnan saraçoğlu hocanın diş eti çekilmesi için önerdiği kekik suyu faydalıdır konuşması:

4 yorum

  1. kekik suyu diş eti çekilmesine iyi geliyor mu bilmiyorum da harika bir mikrop öldürücü bunu için hasta olmuyor. hiç antibiyotik içmeye gerek yok günde 1 bardak kekik suyu için tamamdır bütün hastalıktan korunursun.

Yorumlar kapatıldı.