Bebeklerdeki kabızlığa karşı bitkisel ve doğal çözümler nelerdir ?

hemen her anne ve babanın korkulu rüyası bebeklerde meydana gelen kabızlıktır. bebek, durup dururken başlar ağlama; ama ne ağlama ! aman yarabbi 🙂 viyaaa ağuuu filan 🙂 şaka bir yana bebek ağladığı zaman anne ya da babanın ciğerinden bir parça kopar. bebeği  durmaksızın ağlayan annenin ve babanın bir anda eli ayağı birbirine dolanır, ne yapacağını şaşırır (hele birde ilk bebekleriyse) bir çok anne ve baba paniğe kapılarak yanlış işler yapabilir; bebek’deki rahatsızlığının ne olduğunu anlamadan-bilmeden hemen bebeğe ilaç vermeye kalkışır. PANİK, İNSANA HER TÜRLÜ HATAYI YAPTIRIR.

evvela sakin olun !

sakin olun diyorum da annelik ve babalık o kadar değişik bir şeydir ki sakinde olamaz insan… anne ve baba o an bebeğindeki hastalık ne ise kendisine geçmesini yeter ki bebeği rahat olsun ister. işte annelik ve babalık böylesine kutsal bir şeydir.

şu dünyada karşılıksız olan tek şey nedir diye sorsalar, anne ve baba sevgidir derim.

anne ve baba evladını hiç bir karşılıksız beklemeden sever… büyütür, yemez yedirir, giymez giydirir. babanın rolü yadsınamaz büyüklükte olsa da annelik daha başka bir şeydir. anne demek her şeydir. anne candır ! her ne kadarda baba evladını sevse de bir anne gibi sevemez, anne gibi olamaz.

Peygamber efendimizin bir hadis-i şerifi:

“cennet annelerin ayakları altındadır.”

annelik işte bu kadar kutsal bir şeydir.

mesele nereden nereye geldi 🙂 olsun bir iki kelam laf göz çıkartmaz…

konumuz; bebeklerdeki kabızlığa karşı bitkiler ve doğal çözümler nelerdir ?

Bebeklerdeki kabızlığa karşı bitkiler ve doğal çözümler nelerdir ?

DİKKAT: aşağıda yer alan bilgiler değişik internet sitesinden alıntılanmış, harmanlanmış bilgilerdir… kesin surette doğruluk içereceğine dair asla garanti vermez ve sorumluluk da kabul etmez. bu cümleden olarak; bebeğinizde ciddi bir rahatsızlık söz konusu ise, burada yazan şeyleri bir kenara bırakmak ve konusunda uzman bir hekime başvurmak yapılacak gereken en doğru şeydir.

BEBEKLERDEKİ KABIZLIĞA KARŞI UYGULAYABİLECEĞİNİZ YÖNTEMLERDEN BAZILARI AŞAĞIDA SIRALANMIŞTIR.

1- BEBEK KABIZLIĞI İÇİN ANNE SÜTÜ

Kabızlığı geçiren en ideal ve sağlıklı yöntemlerden birisi de, bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Sert olan dışkının yumuşamasını sağlayan anne sütü, bağırsakları canlandırarak bebeklerdeki kabızlığın önüne geçecektir. Bu nedenle bebeğinizin anne sütü ile beslenmesini sağlayarak kabızlığa karşı önlemini alabilirsiniz.

2- BEBEK KABIZLIĞI İÇİN ZEYTİNYAĞI

Temiz bir kulak çubuğunu zeytin yağına batırıp, kabız olan bölgeye çubukla ileri-geri ve dairesel hareketler yaparak zeytin yağının kabızlık önleyici etkisinden yararlanabilirsiniz. Fakat bu durum yeni doğan bebekler için tehlikeli olabileceğinden dolayı muhakkak uzman onayı alarak uygulanması önerilir.

3- BEBEK KABIZLIĞI İÇİN MASAJ UYGULAMASI

Bebeği sırt üstü pozisyonda yatırıp göbek deliğinin olduğu yere, saat yönünde masaj uygulamak ağlayan bebeğinizin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Ardından aynı işlemi zıt yönde uygularsanız etkisini kısa zamanda görebilirsiniz. Tıpkı kabızlıkta olduğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilen kolik yani gaz sancısını da giderebilirsiniz. Fizyoterapist ve Ebe Ferda Saraçoğlu’ndan kabız bebeklere iyi gelen masaj uygulaması…

4- BEBEK KABIZLIĞI İÇİN BİSİKLET EGZERSİZİ

Sırtı yere yatacak şekilde duran bebeğin dizlerini hafifçe kıvırtıp, bisiklet pedalı çevirir gibi hareketler uygulamak bebeğinizi sakinleştirecektir. Rahatsızlığından dolayı ağlama nöbetine giren bebeğinizi hem susturabilir hem de rahatsızlığını giderebilirsiniz.

5- BEBEK KABIZLIĞI İÇİN ILIK DUŞ ALDIRMA

Dışkı kanalının gevşemesine yardımcı olacak ılık duş yöntemi ile epey ölçüde bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin uyku problemleri varsa gece uyutmadan önce aldıracağınız ılık duş ile mayışmasını, böylelikle de daha kolay bir uykuya geçiş evresi sağlayabilirsiniz.

bebeklerde kabızlık çözümleri

6- BEBEK KABIZLIĞI İÇİN SU TÜKETİMİ

Su tüketiminin ek gıdaya geçiş dönemindeki bebeklere yavaş yavaş verilebileceğini belirten uzmanlar, bunun katı besinlerdeki sıvı ihtiyacını karşılayacağına dikkat çekmiştir. Buradan yola çıkarak sıvı tüketerek bebeklerde kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz..

BEBEKLER İÇİN KABIZLIK ÖNLEYİCİ MASAJ YÖNTEMİ:

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede etkili olan masaj yöntemini sizde bebeğinizde uygulayabilir ve aynı zamanda kabızlık sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay şekli vererek hareket ettirin. Bu işlem yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.