İş bankasının 0 limitle kredi kartı yollaması

bütün suç her naneye sarkan merakımda. durup dururken başımıza iş aldık hacım !

üç dört bankadan kredi kartım var ve limitlerim de bir hayli iyi. borç yapmadığım ve düzenli ödeme yaptığım için banka tarafından sevilen (aslında sevilmeyen) biriyim. kredi kartına ihtiyacım olmadığı ve zaten taksitli alışveriş yapan biri olmadığım halde iş bankasından da bir kredi kartı alayım dedim. gece vakti yattığım yerde elimde telefonla oynarken canım sıkıldı ve nereden aklıma düştüyse iş bankasının sitesine girdim ve maximum kart almak almak için ilgili yerleri doldurdum.

şak diye bir mesaj geldi…

kredi kartınız onaylandı ve basıldıktan sonra sistemdeki adresinize yollanacak (iş bankasında hesabım var ama kredi kartım yok)

vay anasını dedim ya adamlar ne kadar hızlı !

kredi kartı

daha sonra acaba kaç para limit tahsis ettiler diye müşteri hizmetlerini aradım ve bana:

kredi kartınız 0 limitle basılmış .

— şaka mı yapıyorsunuz ?

— hayır şaka yapmıyorum, diğer bankalarda ki limitleriniz yüksek olduğu için size limit tahsis edilmemiş

— e peki neden kart yolluyorsunuz o halde ?

— sistem 6 ay boyunca bütün bankalarda ki toplam kredi kartı limitinizi düzenli kontrol eder, yasal sınırın altında indiğin de (yani ben diğer bankadaki kredi kartı limitlerimi düşürdüğümde)  otomatik olarak size bir limit tanımlanır

— ne yapacam peki ?

— diğer bankada ki kredi kartı limitlerinizi düşürün, sistem 3,4 iş gün içerisinde size bir limit tanımlar

— tamam dedim ve kapadım telefonu…

ertesi gün ilk işim diğer bankaları arayıp kredi kartımı limitlerimi düşürmek oldu. kredi kartı limitlerimi o kadar fazla düşürdüm ki yarı yarıya indi.

aradan geçen 3,4 iş günü…

aynen dedikleri gibi yaptım ve maximum mobil cep telefonuma indirerek limit artır butonunu tıkladım. hesapta “0” limitli kredi kartıma limit tahsis ediyorum.

cep telefonuma anında bir mesaj geldi:

“sn. filan, yasal düzenlemeler gereği tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kart limitine ulaştığınızdan limit artış başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırılamamıştır. bilgi için şubenizle görüşebilirsiniz.”

ee nolcak lan şimdi ?

diğer bankalarda ki kredi kartı limitlerimi de düşürdüm kaldık mı ortada şimdi ?! bunlara güvenip iş yapanda kabahat !

müşteri hizmetlerini aradım ve olayı kısaca anlattım. genel merkeze ulaştırmak için bir kayıt oluşturdular ve bana 3,4 iş günü içinde mail olarak cevap gelir dediler (sms olarak gelen cevabı dikkate almayın, çünkü sistem limit artırım talebine otomatik ret cevabı yollayabilir dediler)

aradan geçen 3,4 iş günü… bir haltın olduğu yok ! söyledikleri gibi mail geldi. gelen mailde de “sn. filan, yasal düzenlemeler gereği tüm bankalardan alabileceğiniz toplam kart limitine ulaştığınızdan limit artış başvurunuz olumlu olarak sonuçlandırılamamıştır. bilgi için şubenizle görüşebilirsiniz.” yazıyor 🙂

Allah’dan kredi kart limitine ihtiyacım yok.

hiç sinirlenmiyorum !

durup dururken kaşınırsan olacağı bu kardeşim.

bu adamların lafına ne bokuma inanıp da diğer bankadaki kredi kartı limitlerini düşürürsün ki be adam diyorum kendi kendime…

kısacası iş bankasının lafına uyduk, diğer bankadaki kredi kartı limitlerimi maaşımın 4 katından daha az bir rakama çektim ama iş bankası bana hala limitleriniz yüksek şeklinde saçma sapan bir mesaj yolluyor.

diğer bankaları aradım ve limitlerimi tekrar yükseltmek istediğimi söyledim. bir banka hariç diğer bankalar limitlerimi gene aynı seviyeye çıkardı. demem o ki bu adamlara güvenip de limit filan düşürmeyin zira ne yaptıklarını kendileri de bilmiyor.

kredi kartı limiti neden önemli ?

benim kredi kartı kullanımıyla ilgili bir problemim yok. kredi kartı limitlerini yüksek tutmak da ki amacım kontrolsüz harcama yapmak değil. 16 senedir kredi kartı kullanırım hiç bir sorun yaşamadım. limitlerimi yüksek tutmamın sebebi harcama yapmak değil; olur ya hastalık olur, acil bir durum vuku bulur !

dünyanın binbir türlü hali var. işi kötü tarafı ise paraya ihtiyacınız olduğunda ise kimse size zırnık koklatmaz…