Martı sesinden nefret ediyorum

benim gibi hayvanları seven bir insan martılardan nefret eder halde geldi. bunlar bana göre kuş filan değil monster bildiğin canavar. insandan fazla gürültü yapıyor olması, sabahın köründen deli gibi bağırıyor olması, diğer hayvanların yavrularını çalıp zarar veriyor olması yüzünden martı denen hayvanlardan tiksindim. siz bunların bakmayın böyle masum göründüklerine; şiirlere filmlere filan konu olduklarına acaip zalim hayvanlar..

martılar neden bağırır ?

benim bildiğim martı denizde, denize yakın yerlerde olur. benim yaşadığım yerin denizle hiç bir şekilde alakası olmadığı ve denize bir hayli uzak olmasına rağmen tepemde martılar deli gibi uçuyor. bu hayvanlar burada ne yapıyor ne diye dolanıyorlar anlamıyorum. hele birde sabah vakti çıkardıkları ses yok mu. aman Allah’ım sanki adam boğazlıyorlar. evdeki yemek artıklarını değerlendiren ve bulduğu her boku onun bunun çatısına atan zırcahil insanların yüzünden hem kiremitlerin su kanalları tıkanıyor hemde yemek artıkları sebebiyle çatıda minik minik böcekler oluşuyor işin dahada beteri martılar bu sayede nasılsa bize yemek verenler var hesabı oraları mesken tutuyor.

yan binada yaşayan bir adet gerizekalı komşum var. Allah akıl fikir dağıtırken bunlar neredeydi, ne işle meşguldü bilmiyorum. kaç defa söylememe ve uyarmama rağmen tencere tencere yemekleri, bamyaları, musakkaları, pırasa yemekleri bizim çatıya boca etmeye devam etti. dangalak ! kuş, pırasa yemeği mi yer ?

martıların viyaklama sesleri, beni deliye çeviren bağırışları bir kenara birde bu delinin evimin çatısına attığı yemek artıklarıyla uğraşıyorum. aslına bakarsanız kavga ederim ve belediyeye şikayette ederim ama mahallemizin büyüğü ve üzerimizde çok emeği var işte bu bakımdan yaaa sabır çekiyorum 🙂

martıların çıkardıkları seslerden öyle rahatsız oluyorum ki, internette kuş kovucu sistemler hakkında bilgi edinmeye, konuyla ilgili makaleler okumaya yani bu işi ciddi ciddi araştırmaya başladım. kuş kovucular söylediklerine göre, kuşları o bölgeden kaçırıyor. aslında bir tane alıp denemek istiyorum fakat deli para 🙂

hele yaz aylarında martılar büsbütün sapıtmaya başlıyorlar. yavrulama sezonları mıdır nedir birden mahalleyi martılar basmaya başlıyor. yahu, öyle feci ses çıkartıyorlar ki, bunların gürültüsünden yanındaki adamın ne dediğini duyarmıyorsun.

2 comments

  1. Aynı sorun bizim sokakta var ne demek iatediğini çok iyi anlıyorum. Bu durumu yaşamayan bilmez

  2. Sana katılıyorum çalıştığım bölge de ve ev mahalle de de her yerde bunların viyaklamasindan bıktım sabah akşam gece gündüz sesleri hiç kesilmiyor ALLAH In belası martılar. Bir de cam önüne yemek koyuyorlar ve çöplerin önüne bırakıyorlar zircahiller. Kurtulamadık bunlardan.

Comments are closed.