Orjinal kombi bacası olmadan kombinin garantisi başlar mı ?

önemli bir sorun bu ! zira aynısı benim başıma geldi. bir kombi satın aldım ama kombinin bacası eksik kaldı. satın aldığım kombi bosch condens 2000. ürünü gitti gidiyor’dan (mart 2020 itibarıyla) 3030 lira gibi çok iyi bir fiyata satın aldım. söz konusu kombi elime sıkıntısız ulaştı. kombiyi yerine montaj yaptık.

satın almış olduğum bosch condens 2000 kombinin garanti kapsamına girebilmesi için bazı önemli “şeylerin” yerine getirilmesi gerekiyor. biraz sonra bahsedeceğim bu önemli “şeylerden” bir tanesi eksik olursa yetkili servis ürünü garanti kapsamına almıyor. (adamlar zaten kıllık yapmak için bahane arıyor diyebilirim. utanmasalar duvarların rengi neden böyle diyede soracaklar) 

  • kombiyi takacağımız yer ve bacanın çıkış mesafesi önemli. arada balkon dahi olsa yarın öbür gün balkonun kapatılabileceği ihtimaline karşın yetkili servis kombi bacasının balkondan dışarı bakmasını istiyor.
  • satın aldığını kombi eğer bosch marka ise (diğer markaları bilmiyorum) kombi bacasını uzatmak için alacağınız kombi baca uzatmasının orjinal ve bosch markalı olmasına kesinlikle dikkat edin.
  • bosch condens 2000 marka kombi yarı yoğuşmalı olduğu için yoğuşma suyunun mutlaka kanalizasyona verilmesi gerekiyor. bir hat çekeceksiniz ve kombi yoğuşma suyunu (dışarı değil) mutfak ya da tuvalet giderine bağlayacaksınız.
  • bosch kombiyi garanti kapsamına almaya gelen yetkili servis elemanları, bağlı bulunduğunuz ildeki gaz dağıtım firmasından aldığınız  gaz onay belgesini isteyecektir. bu bu belge olmadan kombiyi çalıştırmazlar bile.

ben adapazarında bir eve kombi taktırmıştım ve adapazarında gaz dağıtımı yapan firma agdaş.

dairede daha önce doğal gaz tesisatı olduğu için proje filan çizdirmeden gazımı açtırdım. tabi ki (mart 2020 itibarıyla) 600 lira güvence bedeli bayıldıktan sonra… güvence bedelini yatırdım ve 1 gün sonra gazımı açtılar.

gaz açıldıktan sonra bosch condens 2000 kombimi garanti kapsamına aldırmak için gittim  1 metre daha sonrada 50 cm lik bosch marka orjinal kombi baca uzatması aldım… ve bu iki parça baca uzatmasına bir sürü para bayıldım.

herşey tamam…

kombiyi garanti kapsamına aldırmak için bosch müşteri hizmetlerini aramıyorsunuz. kombiyi satın aldığınız yere bilgilerinizi veriyorsunuz onlar sizin yerinize yetkili servisten randevu talep ediyor. ama biraz ağlar zırlarsanız 444 24 74 numaralı bosch kombi çağrı merkezinden kendiniz randevu talep edebilirsiniz. orjinalweb siteleri ise bu.. sizden isteyecekleri belgeler şunlar: adres bilgileriniz, iletişim numaranız, kombinin seri numarası ve kombinin faturası… bu bilgileri size verecekleri mail adresine yollayacaksınız ve gün içerisinde randevunKombi yoşuşma suyuffffffffffuz bağlı bulunduğunuz ildeki yetkili servise bildirilecek ve daha sonra telefonunuza bir mesaj gelecek. artık bulunduğunuz ildeki bosch kombi yetkili servisiyle muhatap olacaksınız.

kombiyi garanti kapsamına almaya gelen eleman eve gelmeden yarım saat önce beni aradı.

yetkili servis elemanı kombiye 2,3 dakika baktı, sağını solunu inceledi… yoğuşma suyu giderine, bacanın boyuna filan… daha sonra sandalyeye çıkarak elinde şarjlı matkap ile kombi bacasını sökmeye başladı.

  • hayırdır bacayı neden söküyorsun dedim.
  • orjinal mi değil mi diye bakmam gerekiyor dedi.

bacayı söktü ve aynen geri topladı. herşey tamam. ve kombiyi çalıştırmaya başladı. kombiyi ilk kez çalıştırmak için tuşlara basarak bir kaç numara girdi. (bu kodları girmeden kombi çalışmaz) kombi çalıştı petekler ısındı ve sıcak su musluktan akmaya başladı. ve kombi 3 yıl yetkili servis garanti kapsamına girdi.

dikkat: kombiyi garanti kapsamına sokmak için servis elemanları gelmeden evvel dersinize iyi çalışın. sizden istenen şeyleri eksiksiz yerine getirin. inanın bunlardan bir tanesi olmadığında kombinizi garanti kapsamına almadan giderler. kombiyi duvara asmak için sağında solunda 10 cm boşluk bile olacak. kombi duvara asıldığında sağında solunda 10 cm boşluk olacak hemen yanında 2 amperlik sigorta ve sigorta kutusu olacak. bütün bu bilgiler kombinin içinde çıkan kitapçıkta yazıyor.