Kağıtçılar günde ne kadar para kazanıyor ?

sokaklarda koskoca arabalarıyla dolaşan kağıtçılar vardır, bunlar hepimizin gözüne çarpmıştır. insan bazen merak eder, bu iş yapılacak bir iş mi ? kağıt toplama işi ne kadar para kazandırıyor ki bu çile çekilsin ? öyle ya ! bir sürü pisliğin içine gir-çık, onları ellerinle ayıkla ve koca arabanın içine yerleştir… araba dolmaya başladığında yeni plastik ve kağıtlara yer açmak için üzerine çık ve bunları bir güzel ez. hakikaten çok zahmetli bir iş. bu işin eğlenceli tek tarafı var, bol bol geziyorsun, hiç canı sıkılmaz insanın.

kağıt toplayıcıları sizi yanıltmasın; bu kişiler sadece kağıt toplamıyorlar, para edecek her şeyi gördükleri anda koca çuvalın içine atıyorlar ve gözden kayboluyorlar. kimseye zararları yok, kendi halinde takılan tipler, çoğunun kulağında walkman var, dünyayla irtibatlarını kesmişler, sadece yaptıkları işe odaklanmışlar. kimseye zararları yok ama aralarından bir kaç tip gece vakti insanları son derece rahatsız edebiliyor. gecenin bir yarısında sokağa bırakılmış 5 ya da 10 litrelik plastik su şişelerini ayaklarıyla ezdikleri anda ortaya korkunç bir ses çıkıyor garrççççççç gurççççççç 🙂 🙂 insan bir anda yataktan fırlıyor. bunun haricinde beni rahatsız eden başka bir durum yok. hata hoşuma bile gidiyor bu insanları çalışırken görmek. çünkü çalışmak, helalinden para kazanmak güzel şey.

peki bu kağıt toplayan kişiler ayda ne kadar para kazanıyor ?

bu soruya cevap vermek için o kişinin ne topladığını bilmemiz lazım. sadece kağıt topluyorlarsa kağıt pek de bir para etmiyor. kağıdın yanında plastik, demir, bakır, aluminyum, yol kenarlarına bırakılan hurda buzdolabı, çamaşır makinesi gibi şeyler topladıkları andan ortalama kazançları ayda 2500,3000 hatta daha fazla olabiliyor.

bir kilo kağıt: 0,150 lira günlük toplanan kağıt miktarı 500 kilo ortalama kazançları ise 70 lira.

bir kilo plastik türü şey, 0,50 lira. bakır 13 lira… fiyatlar ortada. bir kağıtçı ne kadar fazla çalışırsa o kadar fazla para kazanıyor. günlük masraflarını düştükten sonra ceplerinde kalan para 70,80 liradan aşağı olmuyor. tabi bunun yanında para eden malzeme bulduklarında aylık kazançları kat be kat daha fazla artıyor.