Bebek saç dökülmesine ne iyi gelir, bebeklerde saç dökülmesine doğal çözümler nelerdir ?

bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir? bebeğimizin saçı dökülüyorsa doğal yöntemlerle bu saç dökülmesiyle nasıl başa çıkarız ? bebeklerde saç dökülmesi nedenleri ve doğal çözümleri nelerdir ?

kız ya da erkek bebek fark etmez; kel ya da seyrek saçlı olarak dünyaya gelen bebekler için anne ve babaları saçlarının bir daha uzamayacağından dolayı endişe eder. bu düşünce ve endişe aslına bakarsanız tamamen yanlıştır. boşu boşuna kendinizi üzmüş olursunuz. bebeklerin doğduktan sonra saçlarının olmaması ya da seyrek olması gelişimlerinin normal bir parçasıdır yani bu durum kesinlikle korkulacak bir şey değildir.

Bebeklerde saç dökülmesi neden olur?

bebeklerde saç dökülmesi nedenleri ve tedavisi nedir? bebeklerde dökülen saçları doğal yöntemlerle nasıl durdurabiliriz ? bebeklerde saç dökülmesi neye iyi gelir? bebeklerde saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalıdır? İşte bebeklerde saç bakımıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

hamilelik döneminizdeyken bebeğinizin şekli, şemali ve daha bir çok özelliği hakkında oldukça fazla şeyi merak edebilirsiniz. bunlar saçı, göz rengi, yüzü, mimikleri, eli ve ayakları hatta gülüşünü bile bir an önce görmek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. bunlar gayet normal meraklardır ve hemen her anne bu şekilde meraklanır ? bebeğinizin o minik parmaklarına tutmak için günlerini saydığınız o 9 ayın sonunda ise bebeğinizi kucağınızda aldığınızda yaşayacağınız duyguları anlatmak tarifi imkansızdır. bambaşka duygulara bürünürsünüz o anda ! hayalini kurduğunuz bebeğin dışında doğan bebeğiniz sizi biraz şaşırtabilir. çünkü her anne bebek daha doğmadan bebeği hakkında sabah-akşam hayal kurar; suratı, kaşı, gözü, saçının ve gözünün rengi şeklinde olacak diye hayal kurduğu için şaşkınlık yaşabilirsiniz. birde bakmışsınız ki bebeğinizin gözü hayalini kurduğunuz rengin dışında 🙂 çeşitli etkenlere bağlı olarak anne ve babadan alınan fiziksel değişikliklerde genelde genetik rolün etkisi oldukça büyüktür. mesela; bazı yeni doğan bebeklerin saçları o kadar yoğundur ki insan hayretler içinde kalabilir.  bazılarının kafasında ise tek tük sayılı saç teli vardır. burada bilinmesi gereken önemli şey: yetişkinlikte ve çocuklukta meydana gelebilen saç dökülmesi, seyrekte olsa bebeklik döneminde rastlanabileceğidir.

peki yukarıda ki kısaca üzerinde üzerinde durduğumuz açıklamaların ışında bebeklerde saç dökülmesi normal mi? bebeklerde saç dökülmesi nedenleri neler? bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir? bebeklerde saç dökülmesine uygulanacak olan doğal çözümler neler ?…

BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR ? SAÇI AZ OLAN BEBEKLER HAKKINDA.

doğum esnasında görülmese bile zamanla bebeğin saç derisinde görülen parça parça dökülmeler, dışarıdan bakıldığı zaman komik bir görünüme neden olsa da aslında normal bir durumdur. bazı bebeklerin kafasının yarısında saç vardır yarısında yoktur. bazı bebeklerinde kafasının parça parça yerlerinde tutam tutam saçlar vardır.. bebeklerdeki saç dökülmeleri genellikle şakak kısmında ya da ensede yuvarlak halka şeklinde ortaya çıkar. normal saç dökülmelerinin dışında kel gibi yamalıklar görülüyorsa bu durumu tetikleyen etkenlerden birisi de bebeğin uyurken sürekli aynı pozisyonda yatması ve dolayısıyla da bu duruşundan dolayı aynı yerlerde dökülmelerin görülmesi ile ilgilidir.

bebeğinizin başında var olan saçlarda döküldüğü zaman anne ve babalar çareyi saçların gürleşmesi için halk arasında doğru olduğu sanılan ancak yanlış olan saç kazıtma işleminde aramaya başlar ve çocuğun saçları sıfıra vurulur.. hiçbir bilimsel açıklaması olmayan saç kazıtma meselesi, bebeğin saçlarını tahriş etmekten başka bir işe yaramaz !. bu nedenle bebeklerin saçlarını çok çıkması için kazıtma işlemi yapmanın bir faydasının olmadığı yoktur. şayet bebeğinizde hormonların etkilerin dışındasaç dökülmesi varsa bunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Uykuya yatış pozisyonu
  • Tinea Capitis (Mantar enfeksiyonu)
  • Ateşlenme ve stres durumu
  • Vitamin eksikliğine bağlı yanlış beslenme
  • Endokrin problemleri

BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NE ZAMAN BAŞLAR ?

Yeni doğmuş bebeklerde saç dökülmesi bir diğer haliyle telogen effluvium olarak adlandırılır. yeni doğan bebeklerde saç dökülmesindeki en temel sebebin doğum sonrasındaki hormon düzeylerinin düşüşe geçmesi ile ilişkilendirilebilir. anne karnında hormonları yüksek olan bebek, dünyaya geldikten sonra hormonların hissedilir bir biçimde düşmesi nedeniyle saç uzaması da dinlenmeye geçer.

saç uzamasındaki dinlenme süresinde saçlar dökülür iken biraz zaman geçtikten sonra bebeğin saçlarında yeniden büyüme hızlanır. bebeğin saçlarında meydana gelen bu büyüme evresinde saçlar daha hızlı ve daha gür çıkar. işte bu durum ise bebeklerdeki saç gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlediğine işarettir. genellikle ilk altı ayda bebeklerde saç dökülmesi görülmektedir ve yazımızın en başında da söylediğimiz gibi bu durum olağandır ve panik yapmaya gerek yoktur.

HANGİ BEBEKLERİN SAÇLARI DÖKÜLME ORANI DAHA FAZLADIR ?

Yeni doğmuş olan bir bebeğin saçlarınındaki dökülme oranı biraz gelişmiş bebeklere göre daha fazladır. bunun nedeni ise oturma ve emekleme dönemindeki bebeğin hareketli olması ve sürekli yatma pozisyonda kalması ile açıklanabilir. yeni doğan bebek kucakta, beşikte, araba koltuğunda ya da yastıkta yatırıldığı zaman devamlı aynı pozisyonda yattığı için yama şeklinde belli bölgelerde dökülmeler görülür bu durum gayet normaldir.

BEBEKLERİN SAÇLARI NASIL GÜRLEŞİR ?

  • banyo yaptıktan sonra bebeğinizin saç derisine badem yağı ile  nazikçe masaj uygulayın. kesinlikle fazla bastırmayın. yeni doğan bebeklerin saçlarını gürleştirmek için badem yağıyla nazik nazik ovalama işlemi hakkında bilimsel bir kanıt olmasa bile tecrübelerle badem yağı uygulamasının faydalı olduğu gözlemlenmiştir.
  • bebeğinizin saçlarını gürleştirmek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise aloe veranın içindeki jeli kaşıkla karıştırıp su ile birleştiriniz. banyo sonrasında bu karışım ile bebeğinizin saçını yıkayın. bu türden işlemler bebeğinizin saçlarının gürleşmesini sağlayabilecek uygulamalardır.