Eski eşyaları nereye verebiliriz ?

herkesin evinde fazla gelen, kullanmadığı ve elinden çıkartmak istediği bir sürü eşyası vardır. kimi taşınacaktır, kimi başka ülkeye yerleşecektir, kimisi kocasından, karısından ayrılmıştır ve eşyalarını bile görmek istemiyordur filan… bazı kimseler ise sadece hayrına eşya vermek istiyordur ama nereye vereceğini bilmiyordur…işte biz bu yazımızda size elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız…

ilk soru şu :

elinden çıkarmak istediğin eşyaları paraya mı çevirmek yani satmak mı istiyorsun yoksa hayrına yani yardım amaçlı mı vermek istiyorsun ?

eşyalarınızı paraya dönüştürmek istiyorsanız :

eğer elinde bulunan eşyaları satmak, paraya çevirmek istiyorsan hemen internetin başına oturacaksın ve google arama motoruna ikinci el eşya alım satım yazacaksın… karşına bir sürü ikinci el eşya alan firma çıkacak. söz konusu bu firmaların telefon numaralarını teker teker telefonuna (daha sonra silmek kaydıyla) kaydedeceksin…telefonuna kaydettiğin firmaların bulunduğunuz şehirde olması çok önemli. çorum’da yaşıyorsanız hiç bir ikinci el eşya firması istanbul’dan kalkıp sizin eşyalarınızı (bedava dahi verseniz) çorum’a gelerek almaz.

firmaların telefonları kaydettikten sonra başlıyoruz satmak istediğimiz eşyaların detaylı olarak resimlerini çekmeye (çünkü ikinci el eşya satın alan firmalar sizden fotoğraf isteyecektir) çekmiş olduğumuz eşyaların resimlerini teker teker ikinci el eşya satın alan firmaların telefonlarına whatsapp üzerinden yolluyoruz. ve fiyat teklifi sunmalarını istiyoruz. hepsinin teker teker verdiği fiyatları karşılaştırarak en yüksek fiyat teklifi veren firmayla iletişime geçiyoruz ve eşyalarımızı satıyoruz.

burada dikkat edilecek bir husus var; evinize eşya satın almak için gelen kimse eşyalara bakacak ve kesin olarak almaya karar verecektir. çünkü telefondaki resimler başka eşyaların kendisi başkadır. bazı resimler aldatıcı olabilir ve bazı resimler kırılan bir çekyatı göstermez, fotoğraf çalışmayan bir buzdolabını göstermez, anlamaz filan.. neyse, ben eşyaları almaya gelen kimsenin eşyalarınızı beğendiğini ve satın almak istediğini var sayıyorum. eşyaları kamyonete yüklemeden evvel yetkiliden eşyaların parasını mutlaka alın. eşyaların parasını, size onları kamyonete yükledikten sonra vereceğini söylerse kabul etmeyiniz. çünkü eşyaları taşıma esnasında merdivenden indirirken ya da başka bir yerden geçirirken zarar verip kırdığında size o eşyanın parasını vermeyebilir. siz işi sağlama almalısınız, parayı aldıktan sonra eşyalarınızın kamyonete yüklenmesine izin veriniz. bunun aksi bir durumda karşılaşırsanız derhal ticaretten vazgeçiniz.

eşyalarınızı satmak istemiyor hayır kurumlarına vermek istiyorsanız:

eşyalarınızı satmak istemiyor hayır kurumlarına vererek birilerine yardımın dokunsun istiyorsanız eşyalarınızı değişik hayır kurumlarına verebilirsiniz. ben burada bazı hayır kurumlarının isimlerini verdiğim taktirde yanlış yönlendirme yapabilirim. benim hoşlandığım hayır kurumlarından siz hoşlanmayabilirsiniz. işte bu bakımdan ben eşyaları hangi hayır kurumuna vermek istediğinize kendinizin karar vermesi açısından size ancak şu linki tıklamanızı isteyerek yardımcı olabilir.

bu linkte eşyalarınızı hangi hayır kurumlarınıza verebileceğinize dair web sitelerini bulabilirsiniz.. karşınıza çıkan arama sonuçlarından size uygun olan bir hayır kurumunu telefonla arayarak onlardan bilgi alabilirsiniz.