Ek 9 ev hizmetlisi sigortası hakkında

EK-9 EV HİZMETLİSİ SİGORTASI NEDİR NASIL YAPTIRILIR

internette konuyla ilgili olarak okumadığım makale kalmadı diyebilirim. aradığım soruların bir bölümün burada cevap buldum ama büyük bir bölümüne de cevap bulamadım.

ben, 1991 4/A sigorta girişi olan biriyim. 1991 yılında çalıştığım iş yeri 30 günlük sigorta bildiriminde bulunmuş. aslına bakarsanız asıl sigorta girişim 1989 ama bu tarihte patron beni istanbul pınar mahallesinde bulunan atatürk çıraklık ve eğitim merkezine yolladığı için, çıraklıkta geçen bu süreler 1989 yılında sigorta başlangıcım olmasına bana sigorta kartı ve sigorta numarası verilmesine  rağmen sadece haftada bir gün çıraklık ve eğitim merkezine gittiğim için sayılmıyor. ne bilecez ki devletten böyle bir kazık yiyeceğimizi, neyse bu konusu ayrı bir fasıl..

1991 yılında ilk olarak uzun vade sigortam ödendiği için benim emekli olabilmem için 5600 prim gününe ihtiyacım var. en önemli ayrıntılar birisi ise son 7 yılda ödeyeceğim primler en fazla hangi kurumdan ise o kurumdan emekli olmam.ben, 2007 yılından 2018 yılına kadar 7 sene dükkan işletip dükkan üzerinden bağkurlu oldum geri kalan süreler ise isteğe bağlı bağkur sigortası ödedim ve primimin dolmasına ortalama 4 yıl kala ise şişli sgk müdürlüğüne giderek isteğe bağlı bağkur sigortamı bir dilekçeyle 1 dakikada sonlandırdım.

neden sonlandırdım ?

az evvelde söylediğim gibi, son 7 yılda en fazla hangi kurumdan ödeme yaparsam o kurumdan emekli olabilmek için. benim 1991 ssk yani 4/A girişim olduğu için 53 yaşında emekli olmaya hak kazanacam bunun içinde 5600 gün pirime ihtiyacım var ama 1991 bulunan ssk (4/A) girişinden faydalanabilmem için son 3,5 seneyi bağkurlu değil ssk’lı yani 4/A ‘lı olarak geçirmem gerekli.

şimdi gelelim meseleye…

zaten isteğe bağlı bağkurumu sonlandırmadan önce her türlü araştırmayı yaptığım için kesinlikle boşlukta kalmadım ve anında ablam üzerinden sigortalı oldum.
ablam kanser hastası ve evde bakıma ihtiyacı var. pazara, markete gidecek durumu olmadığı ve evin işlerini sağlıklı olarak yürütebilecek durumda değil. bu tip işleri ben yapıyorum ve bunun karşığındada ablamdan maaş alıp ona sigorta primimi ödetiyorum. her şey yasal. ve çokta güzel bir uygulama.

şimdi burada bazı önemli noktalar ve dikkat edilmesi gereken bir kaç ayrıntılar var:

ek 9 üzerinden iki çeşit sigorta seçeneği mevcuttur, birinci 10 günden fazla, ikincisi 10 günden az.
10 günden az olan sigorta emekli olmak isteyenlerin hiç bir işine yaramaz.10 günden az olan sigorta, sizleri sadece kaza ve hastalıklara karşı korur bunun dışında da başka bir işinize yaramaz.
şayet sizde benim gibi emeklilik için prim günü doldurmaya çalışıyorsanız ve aradığınız bu günler 4/A ise
(4/A, yani 4/B değil, buraya çok dikkat) ve başkasının yanında bir işte çalışmak istemiyor ailenizin yanında çalışmak istiyorsanız ek-9 10 günden fazla sigorta kolu sizin için bulunmaz bir nimettir.

NASIL EK-9 10 GÜNDEN FAZLA SİGORTALI OLABİLİRİM

ek 9 10 günden fazla sigortalı olmak için yanında çalışacağınız kimse ile birlikte bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüğüne gidiyorsunuz…size tek yapraklık bir form veriyorlar, o formu dolduruyorsunuz ve ilgililere imzalayarak teslim ediyorsunuz.
diyelim ki sizi işe alacak kimsenin sgk il müdürlüğüne gidecek durumu yok, o zamanda tıpkı bizim gibi bu formu doldurduktan sonra bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüğüne iadeli taahhüt posta ile yollamak yani posta yolu ile başvuru kabul ediyorlar.

EK-9 10 GÜNDEN FAZLA SİGORTANIN 4/A FARKI VAR MI ?

hayır yok. tıpkı bir marangozun ya da bir demircinin yanında çalıştığınızda nasıl sigortalı oluyorsanız ek-9 kapsamında bir ev hizmetlisi olarak çalıştığınızda aynı bu şekilde 4/A sigortalı oluyorsunuz arada hiç bir fark yok.

EK-9 10 GÜNDEN FAZLA SİGORTAYLA EMEKLİ OLABİLİR MİYİM ?

evet olabilirisiniz. ek-9 10 kapsamında günden fazla sigortalı olarak birinin yanında çalışarak emekli olmanızda yasal olarak hiç bir sakınca yoktur.

ANNEMİN BABAMIN KARDEŞİMİN YANINDA SİGORTALI ÇALIŞABİLİR MİYİM ?

kesinlikle evet. yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı, aynı evde yaşamayacaksınız. e-devlette kayıtlı olan adres bilgileriniz sizi sigorta yapacak kimse ile farklı olmalı. diyelim ki aynı bina içinde yaşıyorsunuz; siz 1. katta ablanız 2. katta yaşıyor… e-devlette yer alan adres bilgileriniz de filan sokak filan apartmanı 3/1, ablanızın adresi de filan sokak filan apartmanı 3/2 yazıyorsa ablanızın yanında ev hizmetlisi olarak çalışabilirsiniz.bunda yasal olarak hiç bir problem söz konusu değil.  diğer yandan kardeş ana baba akraba değilde kan bağı olmayan birinin, örnek olarak mahallenizde bir arkadaşınızın yanında
ek 9 kapsamında ev hizmetlisi olarak çalışacaksanız aynı adreste otursanız bile bir sıkıntı olmuyor. burada önemli olan mesele kan bağı olduğunuz biriyle aynı adreste yaşamayacaksınız.

EK-9 10 GÜNDEN FAZLA SİGORTALI PRİMLERİ

brüt gelirinizi asgari ücretten az olmayacak şekilde (2018 yılı için bürüt asgari ücret 2,029,5 TL) istediğiniz gibi yükseltebilirsiniz. iyi bir emekli maaşı almak istiyorsanız brüt gelirinizi size verecekleri formda bulunan “sigortalının prime esas günlük kazanç” kısmına yazabilirsiniz.buraya yazacağınız rakam sizin için ödenen aylık priminde yükselmesine neden olacaktır.
mesela 2018 yılı için brüt asgari ücret 2,029,5 TL. siz çalıştırdığınız kişiye şayet asgari ücret verecekseniz
size verilen formda yer alan “sigortalının prime esas günlük kazanç” kısmına 67,65 TL yazmak zorundasınız.
formül çok basit: bürüt kazancın 30 güne bölündüğünde ortaya çıkacak rakam sizin sigortalının prime esas günlük kazancınızdır…
diyelim ki 5000 lira brüt maaşınız var o zamanda “sigortalının prime esas günlük kazanç” kısmına 166,6 TL yazmak zorundasınız. ama her ne olursa olsun 2018 yılı için “sigortalının prime esas günlük kazanç” kısmına 67,65 TL’den düşük bir rakam yazamazsınız.

BİR ÖNEMLİ HUSUSTA AY İÇERİSİNDE ÇALIŞMA GÜN SAYISI

size verilen formda “sigortalının ay içerisinde çalışma gün sayısı” başlık bir bölüm var. bu bölüme 10 günden az bir süre yazarsanız emekli olamazsınız. söz konusu bölüme 10 günden fazla, mesela 13 gün yazdığınızda (bu bölümlerin tamamını sizi işe alan dolduracak) ay içerinde 13 gün priminiz ödenmiş olur 17 gün ise eksik kalır. ay içerisinde 17 gün eksik gününüz kaldığı için devlet sizden bu 17 günün gss (genel sağlık sigrtası) parasını da alacaktır. en güzeli “sigortalının ay içerisinde çalışma gün sayısı”  bölümüne 30 gün yazmanızdır. hem ay içi eksik gününüz olmadan bütün günleri ödemiş olursunuz hemde gss ile uğraşmazsınız.

şimdilik yazacaklarım bu kadar.

konuyla ilgili merak ettiğiniz şeyler olursa, alt tarafa sorularınızı yazabilirsiniz.bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

altta yer alan resim ek-9 10 başvuru formudur. resmi tıklayıp büyütebilirsiniz.

3 yorum

  1. açıklayıcı olmuş.diyelim ki gittik sgk ya ve verdik dilekçeyi hemen 4a lı oluyoruz diyorsunuz. peki anında e devlete yansıyor mu bu işlemler ?

  2. siz burada 4a 10 günden fazla ev temizlikçi sigortasından bahsetmişiniz birde 4a olup 10 günden az ev temizlikçisi çalıştırılması hususu var. bu çalışan diyelim ki 6 gün çalıştı geri kalan 24 gün ne olacak bu 24 günü kendisi gene 4a lı olarak ödeyebilir mi ( 4b değil 4a ödemek istiyor)

  3. merhaba
    2018 yılı içerisinde ev hizmetliler için yapılan sigortada asgagari destek olan 100 liralık devlet indirimi 9 ay sürdüğü için bu ay indirim alamadık.

Yorumlar kapatıldı.