Spot laminat parke nedir nerede satılır ?

spot laminat parke nedir nerede satılır, istanbul’da bbulunan ve spot laminat parke işi yapan yerler nerededir ?

evvela şunu açıklayalım, spot mal demek ya da spot laminat parke demek ucuz laminat parke, ucuz mal demektir. spot laminat parkelerin ise diğer laminat parkelerden hiç bir farkı yoktur. yani bir malın spot olması o malın kusurlu olduğu anlamına kesinlikle gelmez. şunu birbirine karıştırmamak gerekir; spot laminat parke başka bir şey, defolu laminat parke ise bambaşka şeydir. ikisinin arasında ise adeta uçurum vardır.

defolu laminat parke demek; adı üzerinde defolu yani kusurlu olan… kusurlu bir şekilde imal edilen,üretilen, paketlemesi yapılan laminat parkeye denir.

peki laminat parkede oluşan bu kusurlar nelerdir ?

sözüne ettiğimiz bu kusurlar o kadar çeşitlidir ki burada anlatmak çok güç. fakat kısaca söylemek gerekirse, defolu laminat parkeler, üretim hatalarıyla dolu olan ürünlerdir. boyları birbirinden farklıdır, renk uyumsuzluğu vardır, ürünlerin sağında solunda çizikler vardır, parkeler arasında incelik, kalınlık gibi bariz farklar vardır. normal bir parke ile defolu bir parkeyi yanyana koyduğunuzda defolu parke standart dışı olarak ya daha kalındır ya da daha ince. (sadece kalınlık-incelik bahsi üzerinden konuşuyorum)

peki spot laminat parkenin defolu laminat parkeden farkı nedir ?

spot laminat parkeler, defolu parkenin aksine, hatasız ve tamamen orjinal ürünlerdir. neyse odur yani… kesimleri paketlenmesi, renk uyumluluğu filan hatasızdır. madem ucuz ve orjinal olan bu parke nasıl oluyor da diğer parkelerden ucu fiyata satılıyor  ?

spot laminat parke neden ucuz ?

biz size bu işi en başından açıklayalım… spot parkenin piyasada dolaşabilmesi yani var olabilmesi, adından söz ettirebilmesi, alınıp satılabilmesi evvela paraya sıkışmış birileri lazımdır. mesela bir esnaf düşünün… elinde bir kaç kamyon laminat parkesi var… sözüne ettiğimiz bu esnaf, bu parkeleri fabrikasından “normal fiyattan” satın almıştır… yani fabrikanın belirlediği ve herkese sattığı “aynı fiyat.” malın sahibi esnaf deposunda tuttuğu bu malı piyasanın bozulması, satışların olmaması gibi bir çok sebepten ötürü satamaz ise bu kamyon kamyon laminat parkeler esnafın elinde kalacaktır. hemen her firmanın da diğer firmalara, şahıslara borcu olduğununu göz önünde alırsak… maddi anlamda paraya sıkışmış olan esnaf, günü geldiğinde borçlarını ödeyemeyecektir ve doğal olarak bu esnaf  “piyasaya” mahçup olacak ve var olan güveni kaybedecektir. ciddi bir esnaf için “güven” çok önemlidir (ciddi olmaya esnafları zaten mevzu bahis yapmıyoruz, bunlar bugün varolan, yarında ortadan kaybolacak tiplerdir) çünkü ticaret dediğimiz olay baştan sonra “güvenle” alakalı bir şeydir.

sıkışık durumdaki esnaf, itibar kaybetmemek ve piyasalar üzerinde ki güvenini sarsmamak, “yediği ekmeğin” devamlılığını sağlayabilmek adına deposunda bulunan kamyon kamyon laminat parkeleri zararına satacaktır. eline geçen parayla da piyasaya olan borcunu ödeyecek ve “güven” kaybetmeyecektir. alışveriş yaptığı piyasaya “güven” vermeyen bir esnafın varlığı saman alevi gibidir; yanar ve söner… bu türden bir esnaf kimseden mal alamaz, kimseye mal veremez. kimseyle ticarette yapamaz. çünkü böyle biriyle hiç kimse ticarete girmez.

itibarını kaybetmemek için deposunda bulunan malını örneğin 100 liraya satın alan adam, 100 liraya aldığı bir kamyon laminat parkeyi spotçuya 70 liradan satacaktır. spotçu söz konusu şahıstan almış olduğu bir kamyon laminat parkeyi üstelik faturasız satın alacağı için birde buradan kar edecektir. malı ucuz fiyata satın almış olan spotçu piyasada 10 liraya satılan parkeyi 7 liradan satacak ve spot laminat parkenin böylelikle piyasası oluşmuş olacaktır.

laminat parkeyi hem alan hemde satan kişiler gazetelere, sağa-sola haber vermez. bu işi “sessizce” hallederler. çünkü piyasanın oyuncuları bellidir. kimde mal var, para kimde ? hepsi bu insanlar tarafından bilinir. dolayısıyla spot laminat parke satan insanlara ulaşmanızda zor olacaktır. bu kişilerin oluşturduğu bir “düzen” vardır ve bu kimseler düzenini kolay kolay bozmaz. kimde ne kadar spot laminat parke var, kime kaç para lazım, kimin ödemesi var gibi bir sürü sorunun cevabı, bu işle uğraşan “oyuncularda” mevcuttur.

nakit para olmadan; çek ve senet gibi modası geçmiş enstrümanlarla spot laminat parke piyasasına girmeniz mümkün değildir. bırakın mal almayı, sizinle muhatap olacak birinide bulamazsınız. cebinizde nakit para olmadan hiç kimse size spot laminat parke satmaz. diyelim ki sattı… sattığı bu mal, normal piyasa fiyatında olur bunu da adı spot mal olmaz.

nakit paranın olmadığı yerde spot piyasa oluşmaz, işlemez. spot laminat parke piyasası, her daim canlı (nakit, keş) paranın döndüğü, alıcılarının ve satıcılarının daima nakit parayla iş yaptığı bir alandır.

bugün itibarıyla bir müteahhit yüklü miktarda ucuz spot laminat parke bulduğunda satmış olduğu dairesinden daha fazla kar eder.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.