Spot beyaz eşya nedir nereden alınır ?

spot beyaz eşya nedir, defolu beyaz eşya nedir, defolu eşyalar garantili midir ? spot beyaz eşya satan yerler, spot beyaz eşya alırken nelere dikkat etmeliyiz, istanbul spot beyaz eşya satan yerler, spotçular çarşısı nerede ? 

evvela şunu söylemekte fayda var, spot beyaz eşya farkı bir şeydir defolu beyaz eşya farklı bir şeydir. bunların ikisinin arasında çok ciddi fark vardır. biz bu yazımızda daha çok spot beyaz eşya nedir, nereden alınır, bu ürünlerde garanti var mıdır gibi sorulara cevaplar aramaya çalışacağız.

spot beyaz eşya ile defolu beyaz eşya arasında ciddi bir fark vardır dedik. evvela spot beyaz eşya nedir onu bir açıklığa kavuşturalım:

bayiler mal aldığı fabrikalara satış yapabileceği adetleri yıllık olarak taahhüt ederler. bu malı satamazlarsa mal alışı yapılan firmalara imtiyazlarını kaybetmemek için spot ticaret yapan firmalara maliyetine satış yaparak kotalarını doldururlar. spot beyaz eşya ticaret yapan firmalar ise malın maliyet fiyatını düşük aldığı için düşük bir karla piyasaya sürerler spot beyaz eşya, bayilerin sattığı malla aynı ve garanti üstelik itina ile müşteriye sunulur. spot alınan mal kısaca kar marjı düşük, ama garantili güvenceli, servis hizmeti olan eşyadır.

görmüş olduğunuz gibi spot beyaz eşya en basit ve en kestirme bir tabirle, paraya sıkışan bir esnafın elindeki malları ucuz fiyata satması demektir.

defolu beyaz eşya nedir ?

defolu beyaz eşya adından da anlaşıldığı gibi defolu olan yani kusurlu olan ürünlerdir. bir beyaz eşya üreticisi düşünün… fabrikada imal edilen buzdolaplarının muhtelif yerleri taşıma, yükleme ya da imalat esnasında hasar görmüş, buzdolabının üzerine atılan boya dalgalı, kenarı köşesi ezik, ürünler arasında renk farklı var… bu ve buna benzer kusurlardan dolayı üretilen mal ayıplı bir maldır. fabrika bu şekilde üretilen malı bayilerine verip satılmasını sağlayamaz. ama çöpe de atamaz. peki ne yapacak bu kusurlu beyaz eşyaları ? tabi ki spotçuya ya da defolu beyaz eşya satan firmalara satacak. defolu beyaz eşya satan firmalar fabrikaların imalat hatalarıyla dolu olan ürünlerini düşük fiyata satın alırlar ve aldıkları bu malın adı defolu beyaz eşya olur.

defolu beyaz eşyanın garantisi var mıdır ?

evet vardır. defolu beyaz eşya garantili ürünlerdir.zaten garantisiz bir malı fabrika piyasaya süremez bu yasal olarak da suçtur.

yani ben kusurlu bir mal ürettim ve sana sattım sattığım bu malda kullanırken bozuldu ben karışmam diyemez.

defolu ürünler ikinci el ürünler olmadığı için garanti kapsamına girerler. ama ikinci el bir malın garantisi olmaz. ikinci el bir eşyaya garanti veriyorum diyen de yalan söyler. (ikinci el eşyaları garantili olarak satmak, o malı size satan dükkan sahibinin ticaret tarzıyla ilgilidir. isterse malına garanti verir isterse vermez yani herhangi bir yasal zorunluluğu yoktur) ikinci el bir çamaşır makinesini 200 liraya satan bir esnaf bu makinenin motorunun bozulması durumunda 400 lira masraf etmesi ve makineyi çalışır duruma getirmesi gerekir. adam neden 200 lira kazanacağım derken 400 liralık zarar girsin?

şunu net bir şekilde söylemek gerekir, ikinci el bir malın garantisi yoktur. size garanti verdiğini söyleyen esnafa fazla güvenmeyin derim ben… beyaz eşyanız arıza yaptığında, ürünü satın aldığınız ikinci elciyi aradığınızda size türlü bahaneler uyduracaktır (daha önceden çok başımıza geldiği için yazıyorum) işim var diyecektir, şehir dışındayım diyecektir ve sizi “bıktıracaktır”

spot beyaz eşyalar nerede satılır ?

spot beyaz eşya satın almak için spotçuların bol miktarda bulunduğu yerlere gitmelisiniz. istanbul için konuşacak olursak; istanbul’da avrupa ve anadolu yakasında bir çok spotçular çarşısı vardır. yenibosna, topkapı,beylikdüzü küçükyalı, maltepe, dudullu, ümraniye, gibi ilçelerde spotçular çarşısı bulunmaktadır. ama istanbul’da en popüler spot beyaz eşya satan çarşı, yenibosna ve topkapı spotçular çarşısıdır.

spot beyaz eşya (defolu değil) alırken dikkat edilecek hususlar

spot beyaz eşya satın alırken ürünün kesinlikle yetkili servis garantili ve faturalı olduğuna dikkat ediniz. ürün kapalı kutu olmalı. kapalı kutu olarak satılmayan bir çok beyaz eşya (klima, televizyon, elektronik cihazlar vesaire) yetkili servis tarafından garanti kapsamı dışında bırakılır. satın aldığınız bir eşyayı garantisiz kullanmaya başlarsınız.

spot beyaz eşyası size satan kişi, o anda size “garantili ürün” satamaz… yani garantiyi başlatacak olan yetkili servistir. siz, beyaz eşyanızı satın aldığınızda ürün evinize teslim edilir ve telefonla yetkili servisi arayarak ürünün kurulumunu talep edersiniz. yetkili servis gelir ürünün kurulumunu yapar garantisini başlatır (ürünün garantisi, kurulum yapıldığı gün başlar) bu bakımdan satın aldığınız ürünün yetkili servisin garanti kapsamına girebilecek nitelikte olup olmadığına dikkat ediniz.