Yandex neden tutulmadı ?

rus arama motoru yandex ülkemizde bir aralar atağa kalkmıştı. internet alemine verdikleri reklamlarda hemen her köşede yandex arama motorun reklamlarına rastlıyorduk ama bu reklamların etkisi giderek yok olamaya başladı. artık sağda solda, tıkladığımız bir web sitesinde yandex reklamları görmüyoruz.

acaba yandex arama motoru ülkemizde çuvalladı mı ?

yandex’in google arama motoru karşısında tutunamaması ve türk insanı tarafından bir türlü sevilmemesi yandex’i popüler bir arama motoru yapmadı. insanlar hep google arama motorunu kullandı; basit, sade, hızlı,temiz. yani bir arama motorunda olması gereken her özellik mevcut !

ben hayatımda bir kere bile yandex arama motorunu kullanarak “bir şey” aramış değilim.

bir insan arama motoruna neden kullanır ? ya da neden arama motorunu “açmak” isteriz.?

tabi ki “bir şeyler” aramak için…bir şeyler aramak isteyen insanın kafasında, aramak istediği “o şey” vardır. arama motorunu tıklarsın ve aramak istediğin “o şeyi” yazar ve arama sonuçlarına ulaşırsın. öyle değil mi ?

yandex arama motorunun ana index sayfasına bir bakın, ne kadar karışık !  her şey var. panayır yeri gibi… hava durumu, günlük döviz kurları, haber başlıkları ve daha bir sürü saçmalık. biraz önce ne dedim ? arama motorunu açıp da “bir şeyler” aramak isteyen insan arayacağı “o şeyle” ilgili bir sonuca ulaşmak ister yani bana ne senin hava durumundan, finans verilerinden ya da istanbul’da ki en popüler sinema salonlarından.

evet, işte yandex hep bunu yapıyor. heriflerin ana sayfası öyle kalabalık göz ve kafa yoran “saçmalıklarla” dolu ki insanlar aramak istediği şeye odaklanmışken bu tür “saçmalıklar”sayesinde dikkatleri dağıtıyor. google‘ın ana sayfasında hiç böyle çoluk çocuk işi şeyler var mı ? tabi ki yok, olmazda ve hiçte olacağını sanmıyorum !

yandex bu “saçmalığa” son vermez ve kendini “sadeleştirmezse” ne yaparsa yapsın başarılı olamaz.

2 yorum

Yorumlar kapatıldı.