İkinci el lcd alınır mı, kullanılmış led televizyon satın almak ne kadar sağlıklı ?

ikinci el televizyon alınır mı, spot televizyon alınır mı, kullanılmış televizyon almak doğru mu, ikinci el led tv alınır mı, 2.el lcd tv satın almak mantıklı m? bu ve bu gibi aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalışacağız, ayrıntılar aşağıda bulunan yazımızda…

son yıllarda enflasyondaki artış sayesinde hemen herşeye yüzde 50 zam geldi. gerçi devleti yönetenler son aylarda faizleri düşürmek için bir kaç hamle yapsada; düşürmekte olan faiz ve enflasyon rakamları (ne hikmetse) markete, pazara yansımış durumda değil. bu kısa ayrıntıyı konumuzla yakında ilgili olduğu için yazdım.

hemen herşeye gelen zamlar neticesinde insanların alım gücü çok ciddi oranda düştü. bu sebeple bir çok insan ikinci el eşyalara yöneldi. çok büyük bir kesim sıfır eşya almaktansa evindeki eksiklerini ikinci el eşyalar satın alarak tamamlıyor. “bunu nereden biliyorsun” diye soruyorsanız, tam da yaşadığım yerin karşısında ikinci el eşya satan dükkanlar var. bu dükkanlardaki yoğunluğa ve dönen ticarete yakinen şahit olduğum için biliyorum derim.

ikinci el eşya dükkanlarında satılan ürünlerin başında yatak-baza, dolap ve beyaz eşya geliyor. bir çok insanda ikinci el lcd ya da led gibi ürünler satın alıyor.

peki satın alınan ikinci el lcd ya da led tvler ne kadar sağlıklı ?

şöyle bir şey söyleyelim, şayet satın aldığınız televizyonu tanıdığınız birinden satın almışsanız sorun yok. çünkü lcd ve led gibi televizyonlar tüplü televizyonlar gibi 24 saat açık kalsada “bir şey olmayacak” türden televizyonlar değildir. led tv ya da lcd gibi televizyonların bir kullanım ömrü vardır. bu televizyonların “açık kalma” süreleri vardır. bu yüzden satın aldığınız bir televizyon sizden önce hunharca kullanılmışsa yani hiç “kapanmamışsa” muhtemelen siz onu satın aldıktan sonra sorun çıkartmaya başlayacaktır. bir televizyon (led yada lcd türü) ne kadar fazla açık kalmışsa ömrü o kadar fazla tükenmiş, yaşlanmış demektir. dışarıdan televizyona baktığınızda televizyonda çizik bile görmezsiniz ama içinde bulunan elektronik parçalar yaşlanmıştır. bunu anlamanız ise imkansızdır. hatta bazı uyanıklar (!) televizyonun içinden parçaları bilerek söküyor ve söktüğü yeni parçanın yerine eski parçaları takıyor. televizyon cillop gibi görünüyor ama ölmek üzere 🙂

peki ne yapacaz ? ikinci el televizyon almayacak mıyız ?

tanımadığınız bilmediğiniz bir yerden almayacaksınız. şunu söylemek isterim; her televizyon için bu geçerli değil elbette… mesela birini düşünün… adamcağız tayin sebebiyle evinde bulunan bütün eşyasını satmak zorunda kalıyor. televizyonun ise garantisi süresi bitmiş ama doğru düzgün kullanmamış bile… şimdi biz bu televizyonu satın alıp evimize götürsek bizi çok rahat 8,10 yıl idare eder ama tanımadığımız, bilmediğimiz için insan şüphe altında kalıyor. ısrarla ben ikinci el led ya da lcd televizyon alacam derseniz, o zaman şanşınıza güvenmek zorundasınız 🙂 satın alacağınız televizyon gerçekten sağlamda çıkabilir, satın aldıktan bir kaç hafta sonra elinmizdede kalabilir.

sıfır televizyon fiyatlarını araştırın

ikinci el televizyon satın almadan önce internette sıfır televizyon fiyatlarını araştırın. çünkü çok güzel kampanyalar düzenleniyor. öyle güzel bir kampanyaya denk gelirsiniz ki sıfır aldığınız televizyon ikinci el televizyondan daha ucuz fiyata gelebilir. büyük firmalar ara ara ciddi kampanya yapıyor işte bunları takip edin ! üstelik sıfır televizyonun garantiside var yani her yönden daha avantajlı. sonuçta 100,200 lira değil 1000 lira (belki dahada fazla) para verip ikinci el televizyon alacaksınız yani o kadarda hafife alınır bir para değil bu. işte bu yüzden dikkat edin derim… ikinci el televizyon 1000 lira ise sıfır televizyonun fiyatı da 1500 lira ise 500 lira için riske girmenize gerek yok.