Arızalı beyaz eşyaları nereye verebiliriz, bozuk eşya alanlar ?

neredeyse hemen herkesin evinde beyaz eşya vardır; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, televizyon, ütü, elektrikli süpürge vesaire… işte bu ve daha başka (adını buraya yazmadığım bir çok beyaz eşya çeşidi daha vardır) çeşitte olan beyaz eşyalarımız kullanırken arızalanır. çünkü hiç bir ürün sonsuza kadar dayanmaz. makinelerin bir ömrü vardır ve bu ömrü tamamladıklarında her an bozulabilirler.

evimizde kullandığımız beyaz eşyaların ömrünü uzatmak ise bize bağlı ! beyaz eşyalarımızı doğru düzgün kullanarak ömürlerini uzatabiliriz. “doğru düzgün” kullanmaktan kastım, önerilen ayarlardır. 7 kilo çamaşır yıkama kapasitesi olan bir çamaşır makinesine 9 kilo çamaşır koyarsanız kısa zamanda hem içinde bulunan rulmanların (bilya) dağılmasına ve hem de zorlanan motorun yanmasına sebep olursunuz. öte yandan, sürekli olarak 1200 gibi yüksek devirde çamaşırlarınızı sıkarsanız gene aynı şekilde makinenizin ömrünü kısaltmış olursunuz. sürekli kapağı açık unutulan bir buzdolabının da ömrü az olur.

beyaz eşyalar bozulabilir; bunda şaşırılacak bir durum yok ! önemli olan beyaz eşyaların bozulduktan sonra ki durumu 🙂

çamaşır makinemiz bozuldu ve bir servis çağırdık. servis bozulan beyaz eşyamıza şöyleee baktı etti ve bize bir fiyat çıkarttı. adamın söylediği rakamla şöyle eli yüzü düzgün güzel bir ikinci el çamaşır makinesi satın alırız. hatta ikinci el eşya alıp satan web sitelerine girdiğimizde, bir kaç aylık kullanılmış ama sahibinin tayini nedeniyle satılığa çıkartılmış olan makineleri bile satın almak mümkündür. yani demem o ki, servisin bize söylediği rakam yenilir yutulur değil. 500,600 hatta 900 lira civarında masraf çıkardıkları oluyor. çamaşır makinesinin bozulan parçasının fiyatı 150 lira ama adam sökme takma parası olarak bozulan parçanın üç katı fiyattan bahsediyor. değişmesi gereken parça 150 lira, adı “usta” olan adamın istediği para ise 600 lira 🙂 hadi git işine diyoruz ve kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye başlıyoruz.

evvela arıza yapan yani bozulan beyaz eşyası satmakla işe başlıyoruz.

bugün (kasım 2019) hurda bir çamaşır makinesinin en ölü fiyatı 120 liradır. ( bu fiyat en eski model makineler için geçerlidir, yeni nesil bozuk-arızalı çamaşır makinesinin fiyatı ise 500,600 liraya kadar çıkar) ama bunu kimse bilmez. hurdacılar 10 liraya 20 liraya makine toplar ve bir çok insan fiyatlardan haberi olmadığı için 10 lira 20 liraya güzelim makinesini satar.

peki hurdacı sizden 10 liraya satın aldığı makineleri ne yapar ?

oda gider ikinci elcilere değdiğim fiyattan satar.

peki ikinci elci hurdacıdan satın aldığı arızalı beyaz eşyayı ne yapar ?

bir çok ikinci el eşya alım satım işi yapan esnaf, piyasadan topladığı arızalı beyaz eşyaları tamir eder. arızalarını giderdikten sonra onları yeniden satar. 120 liraya satın aldığı arızalı bir beyaz eşyayı tamirlerini yaptıktan sonra 400,500 liraya satar.

ARIZALI BEYAZ EŞYA

ARIZALI BEYAZ EŞYALARI NE YAPMALIYIZ ?

evinizde kullandığınız beyaz eşyalar bozulduğu zaman, bozulan beyaz eşyayı hurdacıya satmayacaksınız ! ilk önce bozulan beyaz eşyanızın marka ve modelini görünür bir şekilde fotoğraflayacaksınız. yani detaylı olarak resimlerini çekeceksiniz. daha sonra 2.el eşya alan spotçulara telefondan (whatsapp üzerinden) resimlerini yollayacaksınız. spotçu size fiyat verdikten sonra işinize geliyorsa arızalı olan beyaz eşyanızı satacaksınız. şunu emin olun ki, spotçular size hurdacılardan kat be kat daha fazla para vereceklerdir.

Çamaşır Makinesi Amortisör Seti

ARIZALI BEYAZ EŞYALAR YENİDEN PİYASAYA KAZANDIRILIR MI ?

tabi ki kazandırılır ! ikinci el dükkanlarında gördüğünüz neredeyse bütün beyaz eşyalar piyasadan satın alınmış bozuk eşyalardır. spotçuların yanında çalışan “beyaz eşya tamir elemanları” piyasadan satın aldıkları bozuk ve arızalı beyaz eşyaları tamir eder. mesela, arızalanmış bir çamaşır makinesi amortisörü yenisi ile değiştirilir, yanan bir motorun yerine yenisi takılır, dağılmış olan çamaşır makinesi bilyaları yeniden takılır. kısacası çalışmayan bir beyaz eşya alınır ve çalışır halde piyasaya sürülür.

arızlı olan beyaz eşyaları iyi bir fiyata satmak için tıklayınız.

2 yorum

  1. Bulaşık Makinam bozuldu ve daha dıştan bakıldığında yeni gün ibi su alıyor boşaltıyor yıkamaya geçmiyor Arçelik marka satmak istiyorum

Yorumlar kapatıldı.