Namecheap nasıl, namecheap’den domain alınır mı, güvenli mi ?

bilindiği gibi ülkemizde herşey çok pahalı. özellikle domain ve hosting gibi teknolojik ürünler abartılı pahalı. domain ve hosting fiyatları yurt dışıyla kıyaslandığında, yurt dışındaki ürünler daha ucuzdur. özellikle domain fiyatlarında ki hızlı artışlar bizleri domain satın alma ve var olan domainlerimizi yenileme konusunda korkutuyor. bugün türkiye’de bir domain fiyatı 50 lira filan (aralık 2019) bazı uyanık domain satan siteleri, fiyatları KDV hariç olarak müşteriye sunup ürünü satın alma aşamasında KDV ekliyorlar. bu durum bir çoğunuzun başına gelmiştir. mesela 10 liraya  satılan bir domain, satın alma aşamasında bir takım eklemelerle birlikte bir anda 15 lira oluyor. işte bu çok sinir bozucu.

benim türkiye’den domain filan aldığım yok. türkiye’de domainimde yok. domainler yurt dışında hem daha ucuz fiyata  domain satan yerler var ve hemde bu firmalar bizim ülkede olan firmalardan daha sağlam ve güvenilir. zira ben bir çok batan firma biliyorum bu ülkede… yüzlerce, binlerce domain o batan firmalarla birlikte ne oldu belli değil.

yurt dışından domain satın aldığım firmaların başında godaddy gelir ve sonrasında namecheap. bu iki firma birbirinden iyi ve birbirinden sağlamdır. ama godaddy tartışmasız bir numaradır. fiyatlarında ki ucuzluğu ve bir çok seçenek sunmasıyla birlikte oldukça popüler bir firmadır godaddy...

namecheap ile tanışmam 5-6 ay önce idi. namecheap sağlam ve işini bilen nadir firmalardan bir tanesidir. sizi yormaz ve ne yaptığını iyi bilir. ne yaptığını iyi bilir diyorum çünkü piyasada o kadar beyinsiz firma vardır ki ne yaptığından ne sattığından haberleri yoktur. bu dangalakların yaptığı tek iş müşterisini mağdur etmek ve süründürmektir.

namecheap adlı firmada 7,8 tane domainim var. çok memnunum ! hem fiyat bakımdan ve hemde müşteriye sunulan zengin menüden fazlasıyla memnunum. bilindiği gibi domain çok önemli bir şey. hosting domain kadar önemli değildir. düşensenize domainin çalındığını ?!. hosting içerisinde bulunan yazılar vesaireler yedekli bir şekilde bilgisayarınızda durur, içerik hacklense, bozulsa, çalınsa bile domain sizde olduktan sonra elinizde bulunan yedeklerle siteyi kısa sürede eski haline getirebilirsiniz. ama ya domain eliniden gitmişse ! hiç bir şey yapamazsınız ve elinde bulunan yedeklerde bir işe yaramaz. işte namecheap size güvenli bir ortam sunar. domainlerinizin başkaları tarafından ele geçirilmesini zorlaştırır. namecheap adlı siteye girişinizde iki aşamalı güvenlik seçeneğiyle kendinizi daha güvenli hissedersiniz. yani birisi sizin şifrenizi kopyalamış olsa bile cep telefonunuza gelen mesaja ulaşamayacağı için başarsız olacaktır. domain gibi “çok önemli” bir şey şey satan sitede iki aşamalı güvenlik sistemi olmazsa olmazdır. bugün bir çok domain satan sitede iki aşamalı güvenlik sistemi yoktur ve herhangi birisi sizin şifrenizi kopyalağında yıllarca emek verdiğiniz domaininzi bir anda çalabilir.

sonuç olarak namecheap güvenlidir, sağlamdır ve domainlerinizi teslim edebileceğiniz doğru düzgün bir firmadır.