Doğalgaz sayacını tedbir amaçlı söktürmek

ülkemizin bir çok yerinde olmuyor biliyorum ama büyük şehirlerde “sayaç hırsızlığı” herkesin malumudur. insanlar başkalarının su saatini, doğalgaz sayacını çalıyor 🙂 şaka gibi.

bir insan başka birine ait doğalgaz sayacını neden çalsın ? doğalgaz sayaç hırsızlığının yanında birde su saati hırsızlığı var istanbul’da. hırsızlar topladıkları su saatlerini gidip hurdacıya satıyor ve bu işden (!) para kazanıyor. o su saatini hırsızdan satın alan hurdacıyı atacaksın cezaevine (saati çalana ise çok daha ağır ceza vereceksin) bakalım bu hırsızlar bir daha teşebbüs ediyor mu.

arkadaşımın sakarya adapazarında bir dairesi var, bu daire boş, kimse kullanıyor bu daireyi… zaten daireyi satacak müşteri bulursa. ancak bu dairenin bütün abonelikleri halen aktif.

geçen arkadaşımla sohbet ederken ona neden abonelikleri kapatmıyorsun dedim. söylediklerim aklına yatmış olacak ki aboneliklerin tamamını kapattırmış ve depozito iadelerini de almış.

elektrik ve su aboneliklerini bilmem ama doğalgaz aboneliğini kapattırdıkdan sonra gazı kapamaya gelen elemanlar abi istersen sayacı da söküp götürelim demiş.

yani tedbir amaçlı sayacı söktürmüş. çünkü sayaç kapalı olsa bile çalınma ihtimali var. sayaçta herhangi bir mühürde olmadığında başkası sayacı sökebilir ve kendi tesisatına takabilir kullandıktan sonra getirip bu sayacı tekrar eski yerine monte edebilir (komple teorilerinin sonu gelmez ama olur mu olur abi 🙂

arkadaşım sayacı yerinden söktürmüş. tekrardan gaz açtıracağı zaman herhangi bir sayaç bedeli almayacaklarmış. sadece sayaç tedbir amaçlı sökülmüş ve agdaş’ın depolarında beklemeye alınmış. yeniden doğalgaz açtırılacağı zaman herhangi bir bedel ödemeden (güvence bedeli hariç) aynı sayacı getirip yerine takacaklar.